Skip to Main Content

Reportáž účastnice AI Bootcampu pro dívky

Alenka v říši umělé inteligence aneb na začátku je nápad

Alice envisions the future – úplně první Microsoft AI Bootcamp v historii pro 150 dívek ze střední a východní Evropy. Řecko, Athény, Hilton a konferenční místnosti plné vědomostí.

Nebýt Studentského trenérského centra, tak bych možná nikdy nesebrala odvahu přihlášku vůbec poslat. Přece jenom díky němu už nejsem v oblasti IT zas tak úplný nováček. Vlastně nebýt jedné spolužačky z STC, tak bych o této akci ani nevěděla. Nezbývalo mi nic jiného než se přihlásit. Přiznám se, že mě mé přijetí nejprve zaskočilo, protože jsem na sebe rovnou ve video-přihlášce prozradila, že jsem spíše nadšenec než někdo, kdo se v IT skutečně vyzná.

Jak se ale později ukázalo, žádné předchozí znalosti nebyly třeba. Akce byla určená skutečně pro všechny, protože měla za cíl převážně naučit a rozšířit obzory. Strach se tedy ukázal být naprosto neopodstatněnou emocí. Využijte každé příležitosti, která se vám naskytne. Ve většině případů to skutečně stojí za to. Zpětně, když nad tím přemýšlím, tak těch pár minut, co mi zabralo připravit svou přihlášku, bylo nejlépe investovaných minut za posledních pár měsíců. Byl to úžasný týden.

Jako česká delegace jsme dorazili do athénského Hiltonu mezi prvními. Poté, co jsme každá u registrační desky obdržely po jmenovce, programu a plátěnce s laptopem, jsme se mohly jít zabydlet a strávit zbytek odpoledne u bazénu. Později nám došlo, že příležitost se znovu vykoupat díky nabitému programu jen tak znovu nedostaneme. Ten večer se konalo slavnostní zahájení na střeše hotelu, kde jsme při úžasném výhledu na Akropolis měly příležitost k prvnímu networkingu. Následující den jsme během první plenary session byly jako správné Alenky uvedeny do říše divů umělé inteligence, a tím to všechno začalo.

Následující dny by se daly hrubě rozdělit do teoretických a praktických částí. Teoretické zahrnovaly prezentace fantastických speakerů z řad Microsoftu. Občas byly více informativní, občas zase více inspirativní, ale vesměs jedna lepší než druhá. Mluvilo se na témata od „Budoucnost umělé inteligence v éře internetu věcí“ přes „Umělá inteligence pro veřejné blaho“ až po role, jaké bychom v budoucnu v tom celém mohly zastávat my. Člověk si přitom připadal jako jeden z hlavních hrdinů futuristických filmů. Jako někdo, kdo dokáže všechno, co si jen usmyslí, ve světě, kde je všechno možné. Mezi touto představou a realitou ve finále není zase takový rozdíl. Jak říkala jedna z přednášejících – na začátku je nápad.

 

Troufám si tvrdit, že svět má o 150 nadšenců do umělé inteligence více.

V praktických částech jsme se zase pomocí rozmanitých workshopů učili, jakým způsobem můžeme své nápady přivést k životu. Seznámily jsme se se základy programování pomocí mikropočítače Micro:bit (mimochodem naprosto fantastická věcička, kterou jsme pak dostaly domů), programovaly jsme malého robota z Lega Mindstorms EV3 nebo taky agenta v Minecraft: Education Edition, mimo jiné jsme si zkusili udělat i vlastního Chatbota. Myslím, že pro ilustraci toho, jak moc skvělé věci jsme dělaly, těchto pár příkladů stačí.  

Program jsme obvykle měly od devíti ráno do devíti večer a s čistým svědomím můžu prohlásit, že jsem se ani chvíli nenudila. Dny byly navíc proložené odpočinkovými aktivitami, jako Kloboučníkovou čajovou party nebo charitativní činností pro děti z uprchlických rodin. Vrcholem celé akce byl takzvaný Hack Day plný různých výzev z oblasti umělé inteligence. Například jsme se využily strojového učení k určování, zda-li je nádor maligní nebo benigní. 

Zkusila jsem si spoustu nových věcí a rozhodně mám v plánu v tom pokračovat i nadále, počínajíc dokončením robotické ruky, se kterou jsme tam začaly. Byl to nanejvýš produktivní týden, během kterého jsme si neopomenuly projít Athény nebo se vykoupat v moři. Organizace celé akce byla skutečně povedená a všechno od programu až po ubytování bylo na nejvyšší možné úrovni.

Myslím, že každou z účastnic tato zkušenost do jisté míry ovlivnila. Co jsem si vyslechla, tak to některým dokonce změnilo život a jejich pohled na svět. Jedna se například hned druhý den vrhla do online kurzů o umělé inteligenci. Troufám si tvrdit, že svět má o 150 nadšenců do umělé inteligence více.